İdeCAD Mimari Kitap – Arayüz Tanımı

Merhaba

ideCAD Mimari kitabımıza bu yazımızla başlıyoruz.  ideCAD Mimari uzun zaman profesyonel olarak kullanan biri olarak diye bilirim ki özellikle Türkiye de belediye projeleri hazırlamada, kısa sürede Etüt hazırlayıp müşterilere sunmada gayet başarılı bir proğram. Metraj çıkarma ve kendi içindeki render motorunu kullanarak başka bir proğrama ihtiyaç duymadan  bir çok ihtiyacınızı karşılayabilen bir proğramdır.  ideCAD’in demo versiyonunu  www.idecad.com.tr sitesinden indirebilirsiniz. Bu demo versiyonda çıktı alma özelliği kısıtlanmış olup öğrenme süresince projeleriniz kayıt etme imkanı sunulmuştur. Demo versiyonda kaydedilen proğram normal sürüm proğramlarda açılmamaktadır.  Eğer  ideCAD’i yeni öreniyorsanız ideCAM Mimari kitap kategorisi altındaki yazıları sırayla, atlamadan okumanız faydalı olacaktır.

Şimdi ilk konumuza başlayabiliriz. ideCAD Mimari Arayüzünü tanıyalım.

ideCAD Mimari Arayüz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Çizim Ekranı : Projemizi bu ekran üzerinde hazırlıyoruz.

Ön ve Sağ Görünüş: Projemizi hazırlarken bu kısımlardan görünüşlerini kontrol edebiliriz.

Perspektif Görünüş: Projemizin 3 Boyutlu haline buradan bakabiliriz.

Üst Menü: Birçok komuta ulaşabileceğimiz menülerin bulunduğu bölüm.

Değiştir Menüleri: Yapmış olduğumuz çizimleri silme, kopyalama, diğer kata kopyalama, taşıma vb. birçok komuta ulaşabileceğimiz kısım. (Not: Değiştir komutların bir kısmı ekranın üst kısmına sıralanmıştır.)

Yakalama Komutları: Nenelerin köşe ve benzeri belirli noktalarından yakalamak için kullanılan komutlar. AutoCAD deki snap benzeri çalışır.

Komut Satırı: Komutları klavyeden girebileceğimiz kısım.

Koordinat Kutusu: Çizim yaparken ölçü, açı ve koordinat girebileceğimiz alan.