Autocad İlk çizimimizi oluşturuyoruz.

Autocad birçok sektörde teknik çizim ve modelleme için kullanılan  bir bilgisayar proğramıdırBu proğram yardımıyla teknik çizim yapabildiğiniz gibi 3d modelleme de yapabilisinizBu kitabı takip ederek hem  teknik çizim yapmasını hemde modelleme yapılmasını sa bir zamanda öğrenebilirisiniz.  Şimdi lafı uzatmadan Autocad’e başlayalım. 

Arayüzü bir önceki derste öğrendiğimize göre ilk çizgimizi çizmeye hazırız demektir. Autocad’de çizgi çizmek için line aracı kullanılır.  Line aracını aktif hale getirmek için Klavyeden L tuşun basıp entere basabileceğiniz gibi ekrandan Line aracına da tıklayabilirisiniz. 

2018-02-19_09-25-09

 

 

Line aracı aktif hale gelince ekranda herhangi bir noktaya tıklayalım. Böylelikle  çizgimizin ilk noktasını belirlemiş olduk. Şimdi Autocad bizden çizgimizin ikinci noktasını girmemizi bekliyor, ekranda ikincikez  herhangi bir yere tıklayınca çizgimiz oluşmuş oluyor.  Line aracından çıkmak için iki kez ESC tuşuna basmamız gerekiyor. İlk çizgimizi oluşturduk, bu çizgi herhangi bir ölçüde ve herhangi bir doğrultuda oluşturulmuş bir çizgidir. Bundan sonra ki çizgimiz ölçülü olacaktır. Şimdi düz ve ölçülü bir çizgi çizmek için yine Line aracını aktif ederek başlayalım. Bunun için: 

 1. L yazıp entere basın (Line Komutunun kısayoludur.) 
 1. Çizgimizin ilk noktası için ekranda herhangi bir noktaya tıklayın 
 1. Şimdi mause yi tıklama yapmadan mausu hareket ettirin eğer hareket dikey veya yatay doğrultuda hareket ediyorsa ortho modu açık demektir, eğer serbest bir şekilde hareket ediyorsa ortho modu kapalıdır. Şimdi ortho modu kapalı ise F8 tuşuna basarak bu modu açıyoruz.  (Kapatmak için yine F8′ e basabilirsiniz.) 
 1. Şimdi mause ilk tıkladığımız noktanın hizasında sağa doğru haraket ettirerek sağa doğru yatay bir çizginin oluşmasını sağlıyoruz.   
 1. 100 Yazıp entere basıyoruz. 
 1. Line aracından çıkmak için iki kez ESC tuşuna basıyoruz. 

Şimdi yatay olarak 100 brim uzunluğunda bir çizgi çizmiş olduk. Bu aşamalardan 4 . Aşamdaki yönü değiştirerek dikeyde de aynı yöntemle çizgiler oluşturabiliriz.  

 1. Şimdi 3. bir yöntem olarak Line aracını kullanarak yeni bir çizgi daha oluşturalım. 
 1. Yine L yazıp entere basarak Line komutunu aktif hale getirelim.  
 1. Ekranda herhangi bir noktaya tıklayarak çizgimizin başlangıç notkasını belirleyelim. 
 1. Command alanına  @200<45 yazıp entere basalım 
 1. Line aracından çıkmak için iki kez ESC tuşuna basalım.  

Evet gördüğünüz gibi 200 birim uzunluğunda 45 derce açıyla bir çizgi çizmiş olduk. Şimidi yazıdığımız bu komutun anlamına bir bakalım.   

@: Tıkladığmız son noktadan başlamak üzere girdiğimiz ölçüyü algılar. 

200: Çizgimizin uzunluğu ( Çizginizin uzunluğunu ne kadar istiyorsanız o uzunluğu girmeniz gerekiyor.) 

<45 : Açı işareti yazıp çizigimizin olmasını istedğimiz açısını yazıyoruz. ( Pozitif değerler saat yönün tersi yönünde hareket ederken, <-45 gibi negatif  değerler çizgimizin açısını saat yönünde olmasını sağlar.)