AutoCAD 2017 Çizim Yöntemleri

AutoCAD 2017 kullanarak ilk çizgilerimizi oluşturalım.  Bir çok yöntemle çizimlerimizi oluşturabiliriz. Şimdi bunları inceleyelim.

1- Yeni bir AutoCAD dosyası açtıktan sonra  Line komutunu aktif hale getiriyoruz. Bunun için üstteki ribbon menüsünden Line komutuna tıklayabileceğimiz gibi klavyeden L yazıp entere de basabiliriz. Her iki şekildede Line komutunu aktif hale getirmiş oluyoruz. Komutu aktif hale getirdikten sonra ekranda herhangi bir yere sol tıklayarak çizimin ilk noktasını belirleyelim. Şimdi ikinci nokta için tekrar ekran üzerinde herhangi bir noktaya tıklayalım. Bu da ikinci noktamız oldu. Bu şekilde çizime devam edebilirsiniz. Çizimi sonlandırmak için ekrana sağ tıklayıp çıkan menüden entere basmanız yeterli.

AutoCAD-2017-Kitap-İlk-Çizim

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2- Bu yöntemde ölçü girerek çizim yapıyoruz. Başlamadan önce çizimi dikeyde yada yatayda hareketini sabitleyen orthomodunu aktif hale getiriyoruz.  Bunun için aşağıdaki resimdeki ikona tıklaya bilir veya klavyeden F8 tuşuna basabilirsiniz.

AutoCAD-2017-Kitap-İlk-Çizim-Orthomode

 

Orthomodu aktif hale getirdikten sonra ilk yöntem gibi Line komutunu aktif hale getirip ekranın herhangi bir yerine tıklayarak çizgimizin ilk noktasını belirleyelim. Şimdi mause yi sağa ilk tıkladığımız yerle aynı hizada bir noktaya sürükleyelim.  Mause  yatay ve düz bir şekilde takip eden bir çizgimiz oluşacaktır. (Eğer çizgi tam yatay değilde biraz eğri ilerliyorsa F8’e basarak orthomodu aktif hale getiriniz) Şimdi mause ile tıklama yapmadan klavyeden istediğimiz bir ölçü girip (Örn: 60) entere  basalım. İşte 60 birimlik  bir çizgi oluştumuş olduk. Aynı yöntemi kullanarak dikey bir şekilde de düz bir çizgi oluşturabiliriz. Eğer çizgimiz ekran dışına taşıyorsa klavyeden  Z yazıp Enter’e basalım sonra da E yazıp  Enter’e basarak çizimi ekrana sığdıralım.

AutoCAD-2017-Kitap-İlk-Çizim-yatay-çizgi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4- Buda bir üstteki yöntem gibi ölçülü bir çizgi çizmemizi sağlayacak.  Öncelikle yine line komutunu aktif hale getirip ekran üzerinde herhangi bir yere tıklayalım. Şimdi klavyeden şu komutu yazalım   @80<45 ve enter’e basalım. Bu komut ile 80 birim uzunluğunda 45 derece açıyla bir çizgi çizdik. Siz bu rakamları ve açıyı değiştirip istediğiniz ölçülerde bir çizgi oluşturabilirsiniz.

Sormak istediğiniz veya anlaşılmayan yerler için yorum veya forum sayfamızdan yararlanabilirsiniz.