Archicad’de Seçim İşlemi

Konu: ArchiCAD’de seçim işlemi.

Daha çok yeni başlayanlar için gibi görünen bu konu ArchiCAD’i bir süredir  kullanan kullanıcılar için de yararlı olabilir.

ArchiCAD de Seçim için bir kaç farklı yöntem kullanılır.

1-Tıklayarak Seçmek: Araç kutusu paletinden Genel Seçici Aracı tıklanır ve seçilmek istenen nesnenin üzerine tıklayarak seçim işlemi yapılır.

Birden fazla nesne seçmek: klavyeden Shift tuşu basılı halde nesneler üzerine tıklanarak seçim işlemi yapılır. Seçimden elemanı çıkarmak için tekrar Shift tuşu basılı tutulup seçimden çıkarmak istenen nesneye  tıklanılır.

2-Genel seçici aracına tıklamadan ve aktif olan komuttan çıkmadan yine klavyeden Shift tuşuna basılı tutarak herhangi bir nesneyi seçip bu seçtiğiniz nesneyle ilgili (Taşıma, dönderme vb.) işlemlerinizi yapıp sonra kaldığınız yerden komuta devam edebilirsiniz.

3-Çerçeve içine alarak seçim işlemi yapmak: AutoCAD ve diğer çizim proğramlarından aşina olduğumuz şekilde bir dikdörtgen alan oluşturarak seçim işlemi yapabilirsiniz. Burada bir detay var aşağıdaki resmi gösterildiği gibi iki şekilde bu çerçeveyi kullanabilirsiniz. 1. Durumda oluşturulan çerçevenin hem değmiş olduğu nesneler hemde çerçevenin içinde kalan nesneler seçilir.  2. Durumda ise sadece çerçeve içinde kalan nesneler seçilir.

Archicad_secim_1

 

4- Diyelim ki çizimde bulunan tüm duvarları veya tüm kapıları gibi bir seçim yapmak istiyorsunuz. Bunun için seçmek istediğiniz grubun komutunu aktif hale getirin, mesela tasarım kısımından duvar komutuna tıklayın ve Ctrl + A tuş kombinasyonunu kullanın. Böylelikle çizimdeki tüm duvarları seçmiş oldunuz. Bunun gibi kapı ve pencereler, akslar, kolonlar gibi bir çok nesnenin tümünü birden seçebilirsiniz.

5-Kapı ve Pencere Seçimi: Kapı veya pencere seçimi yaparken nesnenin köşe noktasına tıklamanız seçim işleminizi kolaylaştıracaktır aksi taktirde nesnenin üzerinde bulunduğu duvarı seçmeniz muhtemeldir.

Archicad_Secim_2

 

6- Hızlı seçim: Hızlı seçim komutunu aktif hale getirerek seçim işlemini kolaylaştırabilirsiniz.  Not: Hızlı seçim aracını geçici olarak aktif veya pasif hale getirmek için seçim esnasında klavyeden boşluk tuşunu basılı tutabilirsiniz.

Archicad_Secim_3