ArchiCAD’de kendinize özel kısa yol tanımlama.

ArchiCAD’de çizim esnasında bizi en çok hızlandıran  kısa yollardır desek yanlış olmaz sanırım.  ArchiCAD in önceden tanımlı bir çok kısa yolu mevcut. (İsterseniz  buradan kısa yol listesine ulaşabilirsiniz.) Tabi bu sizin için yeterli olmayabilir. Kısayol atanmamış olanlara kısa yol atayabilir hatta daha önceden atanmış olanları değiştirebilirsiniz. Şimdi bunu nasıl yapacağımızı bir örnek ile açıklayalım.

1-Menülerden   Seçenekler>Çalışma Ortamı>Klavye Kısayolları’ na tıklayarak münümüzü açalım.

ArchiCAD_Kısa_Yol_Ataması_1

2- Açılan menüden liste kısmını Alfabetik sırada tüm komutlar yapalım. Hemen bir alt kısıma tıklayarak duvar yazalım otomatik olarak listeden duvar komutunu bulacaktır.

ArchiCAD_Kısa_Yol_Ataması_2

3- Şimdi sıra geldi kısa yolu atamaya. Yukarıdaki resimde görüldüğü gibi buraya tıklayın ve istenilen kısa yol tuşuna basın: kısmına tıklayarak  Alt +W tuş kombinasyonunu klavyeden tuşladım. Alt kısımda eğer bu kombinasyon herhangi bir komuta atanmış olsaydı bizi uyaracaktı. Şimdi bir alt kısımda Ata tuşuna basarak kısa yolu atayalım ve menümüzün sağ alt kısmındaki tamam tuşuna basalım.

İşlemi tamamladık. Şimdi çizim esnasında Alt+W tuş kombinasyonunu kullanarak duvar komutunu aktif hale getirebilirsiniz.