ArchiCAD’de Bir Autocad Dosyasını Altlık Olarak Kullanılması.

ArchiCAD’de çizim yaparken herhangi bir AutoCAD  dosyasını referans alıp onu altlık olarak kullanabiliriz. Bunun için öncelikle AutoCAD dosyasını ArchiCAD’e aktarmamız gerekiyor.  AutoCAD dosyasını sadece referans olarak kullanacağımız için onu projemizi yapacağımız kat planına değilde ArchiCAD de bir iki boyutlu taslak çizim oluşturup oraya aktaramamız gerekiyor. Daha sonra bu taslak çizimi hazırlayacağımız kat planında iz referans olarak gösterip çizimimize öyle başlıyacaz. Şimdi bu adımları teker teker yapalım.

1-Öncelikle aşağıdaki resimde de görüldüğü üzre çizim ekranımızın sağ tarafındaki navigasyon kısmından bir 2d taskak oluşturalım Bunun için 2d taslak kısmına sağ tıklayıp yeni 2d taslak oluştura basıyoruz. İsterseniz açılan menüden  bunu referans olarak isimlendirebilirsiniz.

Autocad_ArchiCAD_Referans_1

2-Şimdi AutoCAD dosyamızı ArchiCAD’ e aktaralım. Bunun için üstteki menüden Dosya>Dışarıdaki İçerikler>Harici Bir Çizim Yerleştir’e tıklıyoruz.

Autocad_ArchiCAD_Referans_2

 

3-Açılan menüden AutoCAD dosyasını bulup aç diyoruz.  Yeni bir pencere açılacaktır. Eğer sizde AutoCAD dosyanız cm olarak çizilmişse aşağıdaki ayarları yapıp yerleştir tuşuna basın, cm olarak çizmemiş iseniz kendinize göre birimleri ayarlayabilirsiniz.

Autocad_ArchiCAD_Referans_3

 

4-ArchiCAD çizim ekranında çizimi yerleştirmek istediğiniz noktaya gelip tıklayın AutoCAD dosyası ArchiCAD ekranına eklenmiş olacaktır.

5-Şimdi çizim yapacağımz kata gelip aşağıdaki resimdeki gibi iz referansı aktif hale getirip komutun yanındaki küçük ok tuşuna basarak Rereferansı Seç> İz Referansa Gözat…‘a tıklayarak oluşturmuş olduğumuz 2d referans çizmini seçiyoruz.

Autocad_ArchiCAD_Referans_4

6-Ve artık altlığımız hazır.

Autocad_ArchiCAD_Referans_Sonuc