Archicad Mahal Aracı

Archicad_Kitap_Mahal_Aracı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Archicad Mahal Aracı: Mahal aracını kullanarak odaların içine otomatik olarak alan bilgilerini yazabilirsiniz. Bunun yanında mekanın ismi, mahal numarası, zemin, duvar, tavan malzemeleri ve ayrıca özel metin bilgileride yazabilirsiniz. Mahal aracına tasarım menüsünden tıklayarak aktif hale getirdiğinizde üst tarafda mahaller ile ilgili ayarlar açılacaktır. Buradan mahal oluşturmak için 3 ayrı yöntem olduğunu görüyoruz. Bunları şimdi inceleyelim.

1. Yöntemde bir poligon çizerek mahal oluşturabilirsiniz. Tabi kapalı alanlar için boşluk tuşuna basarak kapalı alan içinde otomatik bir poligon da oluşturabilirsiniz. Poligonu oluşturduktan sonra mahal yazısının geleceği yeri belirtmek için ikince kez alan için de bir yere tıklamanız gerekiyor.

2. ve 3. Yöntem : Bu yöntemlerin kullanımı aynıdır. Çevresini duvarlar oluşturmuş bir alanın içine tıklayarak mahal oluşutrabilirisiniz. Burada boşluk tuşuna basılı tumanıza gerek yok çünkü bu yöntemde Archicad otomaik olarak duvarların çevrelediği alanı tanıyacaktır. iki yöntem arasındaki fark ise biri çevrelediği duvarların sadece çekirdek kısmını baz alarark mahal oluşturuken diğeri ise duvarların tüm katmanlarını baz alarak oluşturmasıdır.

Archicad_Kitap_Mahal_Aracı_2

 

 

 

 

 

 

 
Mahal oluştururken ayarlar kısmına tıklayıp yukarıdaki resimdeki  kısmından ayrı ölçeklerde farklı bilgilerin sunulmasını sağlayabilirsiniz. Mesela 1/50 ölçek de mahal ismi, mahal numarası, zemin döşeme malzemesi vs. bilgileri göstermesini sağlayıp 1/100 ölçek de ise sadece alan ve mahal isminin görünmesini sağlayabilirsiniz. Siz çizim ölçeğini değiştirdiğiniz anda mahaller ölçeğe göre görünüm olacaktır.