ArchiCAD Katmanlar

ArchiCAD’de katmanların nasıl kullanıldığını anlatmadan önce katmanlar ne işe yarar onunla başlayalım.

Mantık olarak AutoCAD ‘deki ne benzer  çalışmaktadır. Katmanları bir biri üstüne sıralanmış  sadece üzerindeki çizimleri gösteren saydam kağıtlar olarak düşünebilirsiniz. Tüm katmanlar üst üste konulduğu zaman tüm çizimi görebiliriz. İstersek de aradan bir katmanı çıkarıp çizimin daha sade bir halini de görebiliriz. Mesela ölçülerin bir katman, duvarların bir katman, kolonların bir katman, olduğunu düşünelim. Projemizin ölçüsüz sadece duvar ve kolonlu halini görmek istiyorsak ölçü katmanını kapatabiliriz.

 

ArchiCAD_Katmanlar_1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ölçü Katmanı Açık

ArchiCAD_Katmanlar_2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ölçü Katmanı Kapalı

ArchiCAD katman oluşumunu kendisi üstlenmiş durumda. Mesela siz bir duvar oluşturduğunuz da ArchiCAD bu duvarınızı duvar katmanına atar,  aynı şekilde  bir kolon veya bir kapı pencere gibi nesneler ürettiğiniz zaman da  ArchiCAD bu nesneleri kendi katmanlarında çizer. Tabi siz bu nesneleri istediğiniz zaman farklı katmanlara atayabilirsiniz. ArchiCAD de standart bulunan katman listeleri yanında kendinizde yeni katmanlar oluşturabilirsiniz. Son olarak kullanıma geçmeden katmanlar la ilgili çok önemli bir özelliğe daha  değineceğim. Siz bazı katmanların kapalı bazı katmanların ise açık olduğu bir görünümü sıklıkla kullanıyor olabilirsiniz hatta bu gibi farklı alternatifli görünümler arasında da geçiş yapmak istiyor olabilirsiniz. İşte bu noktada ArchiCAD size bu görünümleri kaydetmenizi sağlayan ve istediğiniz anda farklı bir görünüme geçmenizi sağlayacak bir özellik sunmaktadır. Bunu da nasıl kullanacağımızı yazının son bölümünde anlatmış olacağım.

ArchiCAD de katman menüsünü açmak için klavyeden CTRL + L tuş kombinasyonunu kullanabilirsiniz. Yada üstteki belgeleme menüsünden   Katmanlar>Katman Ayarları kısmına tıklayabilirsiniz.  Aşağıdaki gibi bir menü açılacaktır.  Bu menü yardımıyla istediğiniz katmanı gizleyip, istediğinizi de görünür hale getirebilirsiniz.

 

ArchiCAD-Katman-Ayarları

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Katman Kombinasyon kısmında yeni bir kombinasyon oluşturabileceğiniz gibi mevcut kombinasyonlara değişiklik yapabilirsiniz. Mesela Pafta Düzeni Kombinasyonunu seçip sağ taraftan istediğiniz katmanları kapatıp, kapalı olanlardan da istediğiniz açabilirsiniz. Tabi bunun geçerli olabilmesi için Güncelle tuşuna basmanız gerekmektedir.

Bu konuyla ilgili sorularınız olursa forum kısmından sorabilirsiniz.