ArchiCAD Duvarlar

ArchiCAD’de Duvarlar:

Duvarlar mimarinin temel nesnelerinden biridir. ArchiCAD de bir çok farklı tip de duvar çizme imkanımız vardır. Hatta kendimize özel katmanlara sahip duvarlar bile oluşturabiliriz. Şimdi bunu inceleyelim. Tasarım kısımdan duvar komutuna tıklayıp aktif hale getirdikten sonra hemen çizim alanının üstünde yer alan kısım da oluşturacağımız duvarın ayarları ortaya çıkar. Burada sürekli bir duvar oluşturabileceğimiz gibi tekil duvar, kare duvar vb. şekilde bir çok duvar oluşturma yöntemi bulunur.  Bunun yanında duvar ayarlarına ulaşmak içinde bu kısımdan faydalanırız.  Şimdi duvar komutu aktif hale getirildikten sonra  çıkan menüyü aşağıdaki resimden inceleyip ve resim altında yazan tanımlamaları okuyalım.
ArchiCAD-Duvar-Cizim-Komutları

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Katman Ayarları: Duvar çizerken ArchiCAD duvarı belirli bir katman altında çizer. İsterseniz siz yeni bir katman oluşturup o katman altında duvarınızı çizebilirsiniz.

Duvar Çizim Metodları:  Bu kısımdan çizeceğiniz duvar tipini seçebilirsiniz. Bunlar sürekli duvar, tekil duvar, yay duvar, geometri metodu duvar.

Klavuz çizgisinin yerinin belirlenmesi: Duvarlar katmanlardan oluşur. Örnek vermek gerekirse; alçı sıva, kaba sıva, tuğla duvar sonra iç kısımda tekrar alçı sıva gibi bir çok katmandan oluşabilir. Siz bu katmanlardan bazılarını çekirdek bazı kısımlarını da kaplama olarak belirleyebilirsiniz. İşte burada klavuz çizgisinin çekirdekle mi yoksa dış kaplamayla mı yada iç kısıma mı yoksa dış kısıma mı hizalanmasını buradan belirleyebilirsiniz.

Duvar Tipinin Belirlenmesi: Burada nasıl bir duvar çizmek istiyorsanız belirleyebilirsiniz. Bu kısımda bulunmayan yeni bir duvar tipi belirlemek istiyorsanız  Seçenekler Menüsünden> Eleman Nitelikleri > Kompozitler kısmına tıklayarak yeni bir duvar tipi oluşturabilirsiniz.