ArchiCAD De Çizime Başlamak

 

Merhaba ArchiCAD kitabımıza bu ilk yazımızla birlikte başlamış bulunmaktayız. Kitabı baştan sona takip etmeniz durumunda ArchiCAD i artık projelerinizde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Kitapda mümkün olduğunca sade bir anlatım kullanmayı planlıyorum. Kitap la birlikte, yine bu sitede, haftalık yayınlamayı düşündüğümüz video dersleride takip etmeniz öğreniminize katkı sağlayacaktır. Lafı fazla uzatmadan ilk konularımıza başlayalım.

Bu dersimizde ArchiCAD i ilk çalıştırdığımızda neler yapmamız gerektiğine bir bakalım.  ArchiCAD i çalıştırdığımızda bir menü karşımıza çıkar. Aşağıdaki resmi incelerseniz bu menüyle neler yapabileceğimiz hakkında fikirler edinmiş olursunuz.

 

1- Yeni Bir Proje Oluştur

Yeni bir ArchiCAD dosyası açarak bir proje oluşturmanızı sağlar. Bu seçenek seçiliyse bir altında iki seçenek karşımıza çıkar.

Bir Altlık Kullan: Çok sık kullandığınız ögeleri içeren bir dosya örneğidir. Böyle bir örnek dosyı kendiniz de oluşturabilirsiniz.

En Son Proje Ayarlarını Kullan: Çalıştığınız en son projenin ayarlarını kullanarak yeni bir proje oluşturmanızı sağlar.

 

2- Bir Proje Aç

Bu seçenek seçili ise daha önce çalışmış olduğunuz dosyaların bir listesi aşağıda belirir ve siz devam etmek istediğiniz projeye çift tıklayarak açabilirsiniz. Bunun dışında bu listede yer almayan bir proje için Solo Bir Proje İçin Gözat’a tıklayıp bilgisayarınızda kayıtlı bir ArchiCAD dosyasını arayabilirsiniz. Takım Çalışması Projesi için Gözat ise bir çok kişinin çalıştığı bir dosyada sizde oturum açarak kendinize düşen kısımları üzerinde çalışabilirsiniz.

 

3- Çalışma Ortamı Kur

ArchiCAD kullanırken menüleriniz yerleri, çalışma birimleri gibi bir çok ayarı kendinize göre ayarlayıp daha sonraki projelerinizde de kullanılmak üzere bir çalışma ortamı dosyası olarak kaydedebilirsiniz.