ArchiCAD de Çizim Metotları – 2

Merhaba.

ArchiCAD’de çizim metotlarına devam ediyoruz. Yazımızın ilk kısmına buradan ulaşabilirsiniz.

4-Yardımcı Çizgileri  kullanarak çizim yapmak:

A-  Çizime başlayıp ilk noktaya tıkladıktan sonra Alt + X tuş kombinasyonunu kullanmanız durumunda mause’nin durduğu noktaya göre X ekseninde bir yardımcı çizgi oluşturur. Böylelikle siz bu eksen üzerinde hareket edip istediğiniz noktaya tıklayabilirsiniz.

ArchiCAD_Kısıtlayıcılar_1

 

 

B- Çizime başlayıp ilk noktaya tıkladıktan sonra Alt + Y tuş kombinasyonunu kullanmanız durumunda mause’nin durduğu noktaya göre X ekseninde bir yardımcı çizgi oluşturur. Böylelikle siz bu eksen üzerinde hareket edip istediğiniz noktaya tıklayabilirsiniz.

ArchiCAD_Kısıtlayıcılar_2

 

C-Çizime başlayıp ilk noktaya tıkladıktan sonra Alt + R tuş kombinasyonunu kullanmanız durumunda ilk tıkladığınız noktayı merkez kabul edip, mause’nin durduğu noktaya göre bir çember oluşturur ve siz bu çemberin üzerinde istediğiniz bir noktaya tıklayarak çiziminizi oluşturabilirsiniz. (Not: Eğer Alt + R Tuş kombinasyonunu kullandığınızda merkez olarak çiziminizin ilk noktası yerine proje başlama noktasını seçiyorsa Koordinatlar Girdi kısmındaki Delta butonları kapalı demektir. Bu butonları açmanız durumunda merkez tıkladığınız ilk nokta olacaktır.)

ArchiCAD_Kısıtlayıcılar_3

 

 

D-Çizime başlayıp ilk noktaya tıkladıktan sonra Alt + A tuş kombinasyonunu kullanmanız durumunda ilk tıkladığınız nokta ve mause’nin durduğu konuma göre bir doğrultu yardımcı çizgisi oluşturacaktır. Siz bu çizgi boyunca hareket edip istediğiniz noktaya tıklayabilirsiniz. (Not: Eğer Alt + A Tuş kombinasyonunu kullandığınızda doğrultu çizginiz proje başlama noktasından geçiyorsa Koordinatlar Girdi kısmındaki Delta butonları kapalı demektir.)

ArchiCAD_Kısıtlayıcılar_4

E- Çizim Esnasında Alt + L tuş kombinasyonunu kullanmanız durumunda ArchiCAD  sizden herhangi bir yardımcı çizgi oluşturmanızı isteyecektir. Çizgiyi oluşturduktan sonra bu çizgiye paralel, dik veya üzerinde herhangi bir noktaya tıklamak üzere çiziminize devam edebilirsiniz.

Bu Konunun  3.  ve son Kısmı Olan Kısıtlayıcılar Bir sonraki yazımızda bulabilirsiniz. Atladığım veya sormak istediğiniz bir soru olursa lütfen yazın. En kısa zamanda cevap vermeye çalışırım. Sorularınız için Forumu da kullanabilirsiniz. Herkese başarılar.