ArchiCAD’ de Çizim Metotları – 1

Merhaba. Bu yazımızda ArchiCAD’e Yeni Başlayanlar için ArchiCAD’ de çizim metotlarını anlatmaya çalışıcam.

1- Düz Duvar Çizmek: Duvar komutuna girdikten sonra ekranda herhangi bir yere tıklayıp shift tuşuna basarsanız eğer yatayda veya dikeyde çizim kilitlenir ve istediğiniz ikinci bir noktaya tıklamanız durumunda düz bir çizgi yapmış olursunuz.

2-Ana Yardımcı Çizgileri Açarak Çizim Yapmak:

A- Çizim esnasında Alt +L Tuş Kombinasyonunu kullanırsanız ArchiCAD size çizim komutunu iptal etmeden bir yardımcı çizgi çizmenize izin verir. Çizdiğiniz bu yardımcı çizgiye paralel, dik veya üzerinde herhangi bir noktaya tıklayarak çiziminize devam edebilirsiniz. Tabi komutu kullanabilmek için üstteki menüden yardımcı çizgileri göster tıklanmış olmalı ve aynı zamanda yardımcı çizgileri göster tuşunun hemen sağındaki küçük ok tuşuna basarak göreceli yön yardımcı çizgileride açık olmalıdır.

B- Yine yardımcı çizgileri göster tuşunun hemen yanındaki küçük ok tuşuna tıklayıp açılan menüden Ana Yön Yardımcı Çizgileri ve Kat Sayıyla Artan Açılar Onaylı ise Yatay, Dikey ve 45 derece açılarında çizimi kilitleyerek de çizim yapmanıza olanak verir.

Archicad_Çizim_Yöntemleri_1

3- Ölçü Girerek Çizim Yapmak:

A- Duvarın ilk noktasını girdikten sonra klavyeden TAB tuşuna basarsanız duvarın uzunluğunu girebilirsiniz. Ölçüyü girdikten sonra Enter’e basmanız durumunda çizim oluşacaktır.

B- Duvarın ölçüsünü girip entere basmadan tekrar  TAB tuşuna basmanız durumunda istediğiniz açıyı da girebilirsiniz. Açıyı girdikten sonra entere basıp hem girdiğiniz ölçüde hemde girdiğiniz açıda çiziminiz oluşacaktır.

 

Konumuzun Devamı Olan Yardımcı Çizgileri kullanarak çizim yapma konusunu Buradan Takip Edebilirsiniz.  İyi Çalışmalar.