ArchiCAD Çizim Ekranını Tanıyalım

ArchiCAD E-Kitabımıza devam ediyoruz. Kitap dan daha iyi faydalanabilmeniz için ArchiCAD Kitap bölümündeki yazıları yazılma tarihine göre takip etmenizi öneriyorum. Tabi bu işi az çok bilenleriniz  istediği konudan başlayabilir. Kitabı hergün bir bölümünü ekleyerek bitirmeyi düşünüyorum. Takibiniz ve anlayışınız için teşekkür edip konumuza dönelim.

ArchiCAD açılış menüsünü ve ölçü birimlerini nasıl değiştireceğimizi anlatan diğer yazılardan sonra sıra  çizim ekranımızı tanımaya geldi. Aşağıdaki resmi inceleyerek hangi bölümün ne işe yaradığı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

ArchiCAD_Cizim_Ekrani

Menü Çubuğu: Bir çok bilgisayar programından aşina olduğumuz kısım. Bir çok  komuta buradaki menüler yardımıyla ulaşabilirsiniz.

Araç Kutusu: ArchiCAD de çizim yaparken kullandığımız komutların bulunduğu kısım.

Navigatör (Proje Haritası): Projemizi hazırlarken bir çok kat planı, kesit, görünüş, detay vb bir çok çizim oluştururuz. İşte bu çizimler arasında geçiş yapmak için bu kısımı kullanıyoruz.

Hızlı Seçenekler : Sık kullandığımız bazı komutları içine alan ve hızlıca ulaşmamızı sağlayan bölüm.

Araç Çubuğu: Nesneler üzerinde  bir çok değişiklik  yapabileceğimiz komutları içeren kısım.

Çizim Ekranı: Projeyi Hazırladığımız Kısım

Durum Çubuğu: Komut uygularken bir sonraki adımın ne olacağı hakkında bize ip ucu veren bölüm.

 

Bu yazımızın sonuna gelmişken ArchiCAD ve diğer çizim proğramları ile alakalı soru ve paylaşım yapabileceğiniz  forum.mimarca.net adresine göz atmayı unutmayın.