3ds MAX’de Kat Silmesi Oluşturma

Kat silmeleri klasik tarzda bir mimari tasarımın vazgeçilmezlerindendir. Bazende modern tarzda bir tasarım yapsak dahi binanın en üst noktasında bir kat silmesi isteyebiliriz. Bu dersimizde 3ds MAX kullanarak bir kat silmesi oluşturacağız.  Bunun için modify komut listesinden bevel profil’i kullanacağız. Bevel Profili doğru bir şekilde oluşturabilmek için  dikkat etmemiz gereken bir iki konu var. Onun dışında göreceksiniz ki Bevel Profil ile kat silmesi oluşturmak gerçekten de çok kolay. Şimdi dersimize geçelim.

Bu Binamızın En Üst Noktasına Bir Kat Silmesi Oluşturalim. Bunun için iki nesneye ihtiyacımız var. Biri Profil yani silmenin kesiti, diğeride bu profilin takip edeceği yol.

3dsMAX_Bevel_Profil

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yol için TOP penceresine geçelim. Bunun için T harfine basmanız yeterli olacak. Binamıza üstten bakarak line ile bir yol çizgisi oluşturalım.

Tüm bina dış kontürlerinin üzerinden geçerek çizimizi oluşturalım.

3dsMAX_Bevel_Profil-2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yol çizgisini oluşturup biraz yukarı taşıdığımda aşağıdaki gibi bir çizim elde ettik.

3dsMAX_Bevel_Profil-3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Şimdi sıra geldi Profilimizi oluşturmaya. Burada dikkat etmeniz gereken durum: yolu oluşturuken üstten bakarak oluşturduk yani yolumuz yatak bir şekilde konumlandı, Profilimizi ise dikey bir şekilde oluşturacaz, kısacası yol ile profil aynı düzlemde değil de bir birlerine dik olacak şekilde oluşturmamız gerekiyor. Şimdi profil için dikey bir düzlemde bir kesit oluşturalım.

3dsMAX_Bevel_Profil-4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Burada teras parapetinin üzerinde bir profil çizdim. Bunu Parapet duvarının üzerinde çizebilmek için çizim yaparken AutoGrid ikonunu aktif hale getirerek yapabildim. Şimdi profilimizi biraz yukarıya taşıyarak profilimizi biraz inceleyelim.

3dsMAX_Bevel_Profil-5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Burada profile dikkat ederseniz tüm wertexler( Noktalar) Beyaz iken bir nokta sarı görünmekte (Başlangıç Noktası). İşte bu nokta bizim profilimiz ile yolumuzun kesiştiği nokta olacak. Yani profil bu noktayı yolun üzerine hizalayarak modeli oluşturacak. Tabi siz başka noktarın üzerinde hareket etmesini isteyebilirsiniz bunun için istediğiniz noktayı seçip modify panelden Make First tuşuna basarak bu noktayı başlangıç noktası haline getirebilirsiniz.

Artık Modelimizi Oluşturmak İçin Hazırız.

Bunun için Yolu seçip modify panelden Bevel Profil Komutunu Veriyoruz.

3dsMAX_Bevel_Profil-6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Şimdide Pick Profil Komutuna tıklayıp kesitimizi seçiyoruz.

3dsMAX_Bevel_Profil-7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3dsMAX_Bevel_Profil-8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ve İşte Sonuç. Durun bir dakika bu işte bir terslik mi var?  Evt sanırım var. Profilimiz dışa bakması gerekirken içe doğru bakmış. Neyseki bunu düzeltmenin kolay bir yolu var.

Yapmanız gereken sadece Modify Panel deki Bevel Profil yazınısın solundaki +ya tıklayıp genişletmek ve Profil Gizmo ya tıklayıp onu Rotate Komutu ile Z ekseninde 180 derece çevirmek.

3dsMAX_Bevel_Profil-9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Son olarak metarial ekleyip yerine konumlandıralım.

3dsMAX_Bevel_Profil-10