ArhiCAD’de Arazi Koordinatı Girme

Merhaba

Konu: ArchiCAD’ de koordinat girme.

Bir mimari projeyi tasarlarken onu arazisine  uygun olarak hazırlamak gerekir. Çoğu zaman dxf formatın da araziyi import etme şansımız olur  ancak aplikasyon krokisinden (Tapu-Kadastrodan alınan bir evrak) okuyup ArchiCAD’e  koordinatları girmemiz gereken durumlar da söz konusu olabilir. Arazi koordinatlarını  ArchiCAD’ e girdikten sonra çekme mesafelerini belirleyip bunu bir iz referans olarak kullanarak projemizi tasarlayabiliriz.  Şimdi bunu nasıl yapacağımızı görelim.

1- Öncelikle ArchiCAD’de sağdaki navigasyon bölününden 2D-Taslaklar kısmına sağ tıklayarak yeni bağımsız 2d taslak yarat tuşuna basıyoruz. Böylelikle koordinatları girebileceğimiz bir 2 boyutlu bir çizim ekranımız oldu.

2-Şimdi Koordinatları aplikasyon krokisinden  okuyup ArchiCAD’ e yazmadan önce bir kaç ayar yapmamız gerekiyor.

a-) Koordinat kutucuğundaki Delta İşaretlerini Kapatmamız gerekiyor. (Sizde koordinat kutusu görünmüyorsa üstteki menülerden Pencere >Paletler>Koordinatlar  tıklayarak açabilirsiniz.)

b-) Üstteki menülerden  Seçenekler>Proje Tercihleri>Çalışma Birimleri   Tıklayarak Model Birimi ve Pafta Birimlerini Metre yapıyoruz ayrıca her iki Ondalıklar kısmını 4 olarak değiştiriyoruz. (Araziyi girdikten sonra yine istediğiniz duruma geri getirebilirsiniz.)

ArchiCAD_Koordinat_Girme

3- Şimdi koordinatları yazabiliriz. Çizgi komutunu aktif hale getirip Koordinat Kutusundaki  Önce X değerini yazıp entere basmadan TAB tuşuna basıyoruz ve şimdi Y değerini girip entere basıyoruz. Bu işlemi çizgi komutunu iptal etmeden tüm koordinatları girene kadar devam ediyoruz. Son koordinattan sonra başladığımız ilk noktaya tıklayarak araziyi ArchiCAD de oluşturmuş oluyoruz.

Sorularınız olursa yazabilirsiniz. Başarılar